Łańcuch dostaw tytanu: od rudy do gotowego produktu
Zanim zagłębimy się w konkretne ceny, istotne jest zrozumienie drogi, jaką tytan odbywa od kopalni do gotowego produktu. Każdy etap zwiększa koszty, a wiedza o tym, na co trafiają Twoje pieniądze, jest pierwszym krokiem w kierunku optymalizacji kosztów.
Ruda tytanu (ilmenit/rutyl)
↓ ~1600-2000 juanów/tonę
Koncentrat tytanu
↓
Gąbka Tytanowa (Proces Kroll)
↓ ~46 000-48 000 juanów/tonę (klasa 0)
Wlewek tytanu (topienie łukiem próżniowym)
↓ ~53-61 juanów/kg
Półprodukty-(płyta/pręt/rura/drut/taśma)
↓ ~62-275 juanów/kg
Produkty gotowe (części obrabiane CNC)
↓ Ceny niestandardowe
Użytkownik końcowy
Każde przejście obejmuje-energochłonne procesy, specjalistyczny sprzęt i straty materialne. Sam proces Krolla - przekształcania rudy w tytan gąbczasty - jest procesem wsadowym trwającym kilka dni i zużywającym ogromne ilości magnezu i energii elektrycznej. Z tego powodu tytan gąbczasty kosztuje około 25–30 razy więcej niż surowa ruda, z której pochodzi.
Ceny surowców: Tytan gąbkowy
Tytan gąbczasty jest podstawowym surowcem praktycznie wszystkich produktów tytanowych. Jego cena wyznacza cenę dla wszystkiego, co znajduje się na dalszym rynku.
Aktualne ceny Sponge Titanium (koniec 2025 r. – początek 2026 r.)
| Stopień | Cena krajowa (juan/tonę) | Około. Cena FOB (USD/mt) |
|---|---|---|
| Stopień 0 (najwyższa czystość) | 46,000 – 48,000 | ~6,650 |
| Klasa 1 | 45,500 – 47,500 | ~6,500 |
Rynek tytanu gąbczastego znajduje się obecnie w fazie konsolidacji. Ceny ustabilizowały się po znacznych spadkach do 2025 r. To rozsądny moment na zawarcie średnioterminowych-kontraktów na dostawy, zanim potencjalne ożywienie popytu spowoduje wzrost cen.
Ceny wlewków tytanowych: współczynnik jakości
Po stopieniu tytanu gąbczastego w wlewki, głównym wyznacznikiem ceny staje się gatunek stopu.
| Gatunek/stop | Kompozycja | Cena (juan/kg) | Około. USD/kg | Podstawowe zastosowania |
|---|---|---|---|---|
| TA1 (stopień 1) | Komercyjnie czysty Ti | 55 – 56 | ~$7.70 | Obróbka chemiczna, morska |
| TA2 (stopień 2) | Komercyjnie czysty Ti | 53 – 54 | ~$7.50 | Ogólne zastosowania przemysłowe, wymienniki ciepła |
| TC4 (klasa 5 / Ti-6Al-4V) | Ti + 6% Al + 4% V | 60 – 61 | ~$8.50 | Lotnictwo, medycyna, wojsko |
„Współczynnik premium” - Dlaczego TC4 szybko staje się drogie
| Formularz produktu | Cena TA1/TA2 | Cena TC4 | TC4 Premium |
|---|---|---|---|
| Wlewek | 53-56 juanów/kg | 60-61 juanów/kg | ~10-15% |
| Płyta (5-10mm) | 64-65 juanów/kg | 150-160 juanów/kg | ~130-145% |
| Drut (1-2mm) | 155-185 juanów/kg | 265-275 juanów/kg | ~50-75% |
Różnica w kosztach surowców jest niewielka (~10%), ale po przetworzeniu na płyty lub drut różnica eksploduje. TC4 jest znacznie trudniejszy w obróbce, walcowaniu i rysowaniu -, co wymaga częstszych zmian narzędzi, wolniejszych prędkości przetwarzania i większej ilości złomów.
Ceny produktów przetworzonych: pełny katalog
Płyty i arkusze tytanowe
| Stopień | Grubość | Krajowe (juany/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-3 mm | 88 – 91 | $16 – $25 |
| TA1 (Gr1) | 3-5 mm | 65 – 66 | $14 – $20 |
| TA1 (Gr1) | 5-10 mm | 64 – 65 | $13 – $18 |
| TA2 (Gr2) | 3-8 mm | 62 – 65 | $16 – $21 |
| TC4 (Gr5) | 5-10 mm | 150 – 160 | $20 – $40 |
Cieńsze blachy kosztują więcej za kg (dodatkowe przejścia walcowania, większe straty materiału). Wykończenie jasne/lustrzane dodaje 15-30% w porównaniu z wykończeniem walcowanym. Płyty z certyfikatem lotniczym (AMS 4911) mogą kosztować 2-3 razy więcej niż standardowa klasa przemysłowa.
Rury i rury tytanowe
| Typ | Stopień | Specyfikacja | Krajowe (juany/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|---|
| Bezszwowa rurka | gr2 | ASTM B338, średnica zewnętrzna 25 mm | 115 – 125 | $20 – $30 |
| Spawana rura | gr2 | ASTM B338, wymiennik ciepła | 100 – 115 | $15 – $25 |
| Rurka kapilarna | gr2 | <3mm OD | 150 – 200 | $30 – $52 |
| Rura aluminiowa | Gr5 (TC4) | ASTM B338 | 150 – 180 | $25 – $40 |
| Specjalna rura | Gr7 | ASTM B338 | 300 – 450 | $147 – $220 |
Pręty i pręty tytanowe
| Stopień | Średnica | Krajowe (juany/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 20-40 mm | 100 – 105 | $15 – $25 |
| TA2 (Gr2) | 20-50 mm | 95 – 105 | $15 – $22 |
| TC4 (Gr5) | 20-40 mm | 115 – 125 | $20 – $40 |
| Kute TC4 (Gr5). | >50mm | 130 – 160 | $25 – $45 |
| TC11 (lotnictwo) | 20-40 mm | 220 – 280 | $30 – $50 |
Druty tytanowe
| Stopień | Średnica | Krajowe (juany/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-2mm | 155 – 185 | $25 – $40 |
| TA2 (Gr2) | 1-3 mm | 150 – 175 | $25 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 1-2mm | 265 – 275 | $40 – $60 |
| Drut medyczny | Gr5 (ASTM F136) | 300+ | $50+ |
Paski i folie tytanowe
| Stopień | Grubość | Krajowe (juany/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA2 (Gr2) | 0,3-0,8 mm | 120 – 160 | $20 – $35 |
| TA2 (Gr2) | 0,08-0,3 mm | 180 – 250 | $30 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 0,1-0,5 mm | 280 – 380 | $40 – $60 |
| Ultra-cienka folia | Gr2, 0,01-0,05 mm | 400+ | $50+ |
Obróbka CNC: ostateczna warstwa kosztów
Dla wielu międzynarodowych nabywców ostatecznym wymaganiem jest komponent-obrobiony maszynowo. Obróbka CNC to najbardziej zmienna warstwa kosztów -, na której świadomi nabywcy mogą najwięcej zaoszczędzić.
Co wpływa na koszty obróbki CNC?
| Czynnik kosztowy | Uderzenie | Wyjaśnienie |
|---|---|---|
| Gatunek tytanu | Wysoki | TC4 powoduje 2-3 razy większe zużycie narzędzia niż TA2 |
| Złożoność części | Bardzo wysoki | Głębokie kieszenie, wąskie szczeliny, cienkie ścianki wydłużają czas obróbki |
| Wymagania dotyczące tolerancji | Średni-Wysoki | Węższe tolerancje=wolniejsze posuwy, większa kontrola |
| Wykończenie powierzchni | Średni | Wykończenia lustrzane, anodowanie dodają 15-50% |
| Ilość partii | Wysoki | Koszty konfiguracji amortyzowane w całej partii |
| Czas obróbki | Bardzo wysoki | Pojedynczy, największy czynnik kosztowy: - złożone części zajmują wiele godzin |
Zakresy kosztów obróbki CNC
| Typ części | Złożoność | Zakres kosztów (USD/szt.) | Notatki |
|---|---|---|---|
| Kołnierz prosty (Gr2) | Niski | $5 – $20 | Pojedyncza konfiguracja, standardowe tolerancje |
| Złącze wymiennika ciepła (Gr2) | Średni | $20 – $80 | Wiele funkcji, umiarkowane tolerancje |
| Wspornik lotniczy (Gr5) | Wysoki | $80 – $300+ | Wieloosiowe-, wąskie tolerancje, certyfikowane |
| Implant medyczny (Gr5, F136) | Bardzo wysoki | $50 – $500+ | Biokompatybilne,-bardzo delikatne wykończenie |
| Niestandardowy złożony komponent (Gr5) | Bardzo wysoki | $100 – $1,000+ | 5-osiowe, głębokie kieszenie, cienkie ścianki |
Stosowanie klasy 2 zamiast klasy 5, jeśli pozwala na to wytrzymałość, może obniżyć koszty obróbki o 20-30%. Wyższa twardość TC4 powoduje 2-3 razy szybsze zużycie narzędzia, co bezpośrednio wpływa na cenę za sztukę.
Przykład z prawdziwego-świata
Prześledźmy całkowity koszt rury bez szwu klasy 2 do wymiennika ciepła (średnica zewnętrzna 25 mm × ścianka 1,5 mm):
| Scena | Składnik kosztów | Cena (juan/kg) | Łączny | % wartości końcowej |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ruda tytanu | ~2 | 2 | 1.6% |
| 2 | Tytan gąbczasty (klasa 0) | ~47 | 47 | 37.9% |
| 3 | Topienie wlewków TA2 | ~54 | 54 | 43.5% |
| 4 | Przygotowanie kęsów rurowych | ~65 | 65 | 52.4% |
| 5 | Bezszwowe pielgrzymowanie rur | ~100 | 100 | 80.6% |
| 6 | Wykończenie + inspekcja | ~115 | 115 | 92.7% |
| 7 | Opakowanie + przygotowanie do eksportu | ~124 | 124 | 100% |
Cena eksportowa FOB: około 20-30 USD/kg(140-210 juanów/kg z marżą eksportową). Surowiec (tytan gąbczasty) stanowi ~38% końcowej ceny krajowej, a przetwórstwo stanowi ponad 50%. Dla nabywców międzynarodowych negocjowanie wyłącznie ceny surowca ma ograniczony wpływ – prawdziwe oszczędności wynikają z optymalizacji specyfikacji, metod przetwarzania i ilości zamówień.
Ukryte koszty Międzynarodowi nabywcy często je przeoczają
| Pozycja kosztowa | Typowy koszt | Notatki |
|---|---|---|
| Premium MOQ (poniżej 50-100kg) | +20-50% | Większość dostawców pobiera opłaty za małe zamówienia |
| Certyfikat ASTM/ASME | 200-500 dolarów za sztukę | Zwykle dołączane są standardowe raporty z testów materiałów |
| Przemysł lotniczy (AMS/NADCAP) | 1000–5 USD,000+/lot | Do certyfikacji materiałów-dla przemysłu lotniczego |
| Medyczne (ISO 13485 / F136) | 500-2000 USD za partię | Certyfikat klasy biokompatybilności |
| Inspekcja-osoby trzeciej (SGS, BV) | 300-1000 USD za przesyłkę | Niezależna weryfikacja jakości |
| Obróbka powierzchniowa (trawienie) | +5-10% | Standardowa odporność na korozję |
| Obróbka powierzchni (polerowanie) | +15-30% | Wykończenie dekoracyjne/sanitarne |
| Obróbka powierzchniowa (anodowanie) | +10-20% | Identyfikacja koloru lub dekoracja |
| Niestandardowa drewniana obudowa (ISPM-15) | $50-$200 | Wymagane w przypadku opakowań eksportowych |
| Ubezpieczenie ładunku | 0,3-0,5% wartości | Ubezpieczenie ładunku morskiego |
O GNEE Titanium
Nasze podstawowe linie produktów
| Produkt | Oceny | Standardy | Kluczowe aplikacje |
|---|---|---|---|
| Rury i rury tytanowe | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr9, Gr12 | ASTM B338, B861, B862 | Wymienniki ciepła, skraplacze, spaliny, rurociągi chemiczne |
| Płyty i arkusze tytanowe | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7 | ASTM B265 | Zbiorniki ciśnieniowe, sprzęt chemiczny, zbroje |
| Pręty i pręty tytanowe | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr12 | ASTM B348, B381 | Wały, elementy złączne, odkuwki, wyroby medyczne |
| Druty tytanowe | Gr1, Gr2, Gr5 (F136) | ASTM B863 | Drut spawalniczy, sprężyny, medycyna, druk 3D |
| Paski i folie tytanowe | Gr1, Gr2, Gr5 | ASTM B265 | Żeberka wymiennika ciepła, uszczelki, elektronika |
| Części obrabiane CNC | Wszystkie stopnie | Dostosowane do rysunku | Wsporniki lotnicze, komponenty medyczne, armatura przemysłowa |
Dlaczego warto wybrać nas?
1. Zintegrowany łańcuch dostaw- Od zakupu tytanu gąbczastego po gotowe komponenty-obrabiane CNC, co eliminuje wielokrotne narzuty dostawców i zapewnia stałą jakość.
2. Stopień wiedzy specjalistycznej- Nasz zespół metalurgiczny pomoże Ci wybrać optymalny gatunek do Twojego zastosowania - bez nadmiernego-określania.
3.-Własna obróbka CNC- Posiadamy własne centrum obróbcze CNC z osią 3/4/5, co zapewnia ściślejszą kontrolę jakości, krótsze terminy realizacji i lepsze ceny niestandardowych komponentów.
4. Doświadczenie eksportowe- Pełne stawki MTR, opakowanie ISPM-15 i obsługa wszystkich standardowych warunków płatności. Lata doświadczenia na rynku międzynarodowym.
5. Elastyczne ilości- Od zleceń produkcyjnych masowych po prace prototypowe - – Twój idealny partner zarówno w zakresie zaopatrzenia produkcji, jak i zamówień badawczo-rozwojowych.
Aby otrzymać dokładną wycenę prosimy o podanie:
Forma produktu (rura, płyta, pręt, drut, taśma lub część obrobiona)
Oceń (lub opowiedz nam o swojej aplikacji -, którą polecimy)
Wymiary i ilość
Standard (ASTM, AMS lub niestandardowy)
Wykończenie powierzchni i wymagania certyfikacyjne
Port docelowy (dla cen FOB/CIF)
Uzyskaj wycenę w ciągu 24 godzin





